Čtvrtá největší automobilka vjede na burzu 18. ledna

 

V pondělí byl učiněn poslední právní krok vedoucí ke vzniku z hlediska prodejů čtvrté největší automobilky na světě s názvem Stellantis. Jak akcionáři společnosti FiatChrysler, tak koncernu PSA Groupe totiž schválili na valných hromadách avizované sloučení obou firem. „Nová“ Stellantis bude zastřešovat celkem 14 automobilových značek. Ať už tedy Fiat, Chrysler, Peugeot či Citroen, tak také například Opel, Maserati, Jeep, Dodge, Lancia, Alfa Romeo či Ram.

Sloučení již dříve získalo všechna potřebná regulatorní schválení. Fyzické dokončení transakce se tak předpokládá 16. ledna. Akcie v Holandsku právně registrované společnosti Stellantis by se následně měly začít v pondělí 18. ledna obchodovat na burze v Miláně a v Paříži. O den později pak také na Wall Street na NYSE.

Princip vzniku Stellantis

V okamžiku realizace transakce vlastně každý akcionář PSA (Peugeot) obdrží za každou drženou akcii 1,742 akcie společnosti FiatChrysler (FCAU). Ta se však vzápětí přejmenuje na zmiňovanou Stellantis. Dle managementu by fúze měla ročně přinést úspory ve výši 5 mld. EUR.

Dle posledních celoročních údajů koncern PSAroce 2019 prodal na 3,5 mil. vozů, FiatChrysler pak přes 4,4 mil. vozů. Z hlediska příjmů koncern PSA vykázal 74,7 mld. EUR, FiatChrysler pak 108,2 mld. EUR.

Speciální dividenda

Těsně před uskutečněním fúze akcionáři FiatChrysler (FCAU) k 15. lednu ještě získají nárok na speciální dividendu ve výši 1,84 EUR na každou akcii. Firma tak akcionářům rozdělí celkově zhruba 2,9 mld. EUR, tedy v přepočtu na 76 mld. korun. Fyzická výplata má být uskutečněna, jakmile to bude po realizaci fúze možné. Konkrétní termín bude zveřejněn.

Závěrem možno uvést, že akciePeugeot v pondělí v Paříži zakončily na 22,75 EUR, což francouzský koncern aktuálně ocenilo na 20,36 mld. EUR. AkcieFiatChrysler pak v Miláně uzavřely na 14,88 EUR, tedy investoři tuto skupinu ocenili na 23,56 mld. EUR.