Biden navrhuje zvednout dovozní tarify pro EV z 25 na 100 %, pro soláry z 25 na 50 %, pro ocel a hliník z 7,5 na 25 %

Vladimír Urbánek
Americký prezident Joe Biden včera představil plán navýšení dovozních cel a tarifů na čínské zboží v souhrnné hodnotě cca 18 mld. USD.

Stávající dovozní tarify pro čínské elektromobily se zvednou z 25 až na 100 %. Tarify pro solární články se zvýší z 25 na 50% a tarify pro dovoz čínské oceli a hliníku se zvýší ze stávajících 7,5 na 25 %.
Tarify pro čínské polovodiče se zvedají z 25 na 50 %. Tarify pro lithium-ion baterie do elektromobilů se zvyšují trojnásobně stejně tak jako tarify pro běžné lithiové baterie.

Nově budou tarify uvaleny na položky jako jsou zdravotnické pomůcky a stříkačky a jeřáby pro lodní nakládku.

Pro některé položky bude prodloužena platnost stávajících tarifů.

Podle Bidena Čína dlouhodobě silně dotuje vývoz mnoha čínských produktů, což způsobuje růst tamní produkce, kterou pak zbytek světa nestíhá absorbovat. Čína následně poskytuje dumpingovou podporu, což tlačí ceny na nespravedlivě nízké ceny. Takové praktiky nejsou konkurenční ale podvodné.

Podle administrativy nebude mít zvýšení tarifů nebo jejich rozšíření v podstatě žádný proinflační efekt.
Analytici Goldman Sachs k tomuto již dříve uváděli, že podle jejich odhadů by každé zvýšení efektivní tarifové sazby mohlo snížit generovaný HDP o 0,03%, zvýšit inflaci o jednu desetinu procenta a přispět k růstu cen o cca 1 rok.

Očekává se, že Čína uvalí odvetné tarify na dovoz US zboží.

Bývalý prezident a hlavní Bidenův protikandidát v nadcházející volbě Donald Trump již dříve uvedl, že by byl pro zavedení 10% tarifu na veškeré dovozy do USA.