GM jako poslední dosáhla předběžné dohody s odbory UAW o ukončení stávky

Vladimír Urbánek

Podle agenturních zpráv americká automobilka General Motors předběžně dosáhla s odborovou organizací United Auto Workers (UAW) vzájemné dohody, která povede k ukončení více jak 6týdenní stávky zaměstnanců z řad zmíněných odborů. GM je poslední z trojice velkých US automobilek, jež takové dohody dosáhla.

V polovině minulého týdne dohodu s odbory oznámila automobilka Ford a v sobotu také Stellantis.

Dohoda v rámci GM vesměs kopírovala znění dohody předchozích dvou automobilek. V rámci dohody by v následujících 4,5 letech platnosti nové dohody měly základní platy růst celkem o 25%. V rámci navýšení dalších odměn a benefitů by hodinová mzda mohla vzrůst až nad 40 USD za hodinu. Nástupní platy by měly vzrůst o 68% až na 28 USD za hodinu. V rámci dohody došlo k navýšení dalších zaměstnaneckých programů.

Podle vedení GM stávka přišla automobilku na cca 800 mil. USD.
Ford již dříve uvedl, že si stávka vyžádala náklady v rozsahu cca 1,3 mld. USD. Zaměstnanecké náklady na jeden vůz se v důsledku stávky zvýšily na cca 850-900 USD na vyrobený vůz.

Analytici Deutsche Bank odhadují, že celkové zvýšení nákladů pro automobilky po dobu trvání nových smluv si pro Ford vyžádá 6,2 mld. USD, prot GM 7,2 mld. USD a 6,4 miliardy pro Stellantis.
Vladimír Urbánek

V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.

Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.