SAP: Navzdory výpadkům ve výrobě navyšuje tuzemský autoprůmysl meziroční produkci

Tisková zpráva

Od začátku roku sjelo v České republice z výrobních linek celkem 922 446 osobních vozidel. To představuje nárůst výroby o 17,1 % oproti stejnému období loňského roku. Roste také podíl vyrobených vozidel s elektrickým pohonem, který aktuálně představuje 12,5 % z celkové produkce. Za prvních osm měsíců tak bylo vyrobeno 84 499 čistě elektrických a 30 888 plug-in hybridních osobních vozidel a 16 čistě elektrických autobusů. Samotné letní měsíce červenec a srpen se naopak nesly ve znamení nižších výrobních výsledků. Ty byly způsobeny plánovanými celozávodními dovolenými, ale i neplánovanými odstávkami výroby pro nedostatek komponent. Celoročně jsou pak nižší výrobní výsledky v segmentu autobusů, konkrétně 3 149 ks (-6,3 %) a motocyklů 489 ks (-63,5 %).

„Je skvělou zprávu, že navzdory výpadkům ve výrobě u kolínské Toyota Motor Manufacturing i Škoda Auto v Mladé Boleslavi a Kvasinách, které zapříčinila série živelných událostí u dodavatelů, se od ledna do srpna výrobcům podařilo meziročně navýšit celkovou produkci osobních vozidel o více než 17 %. Český autoprůmysl tak opět podpořil výkon domácí ekonomiky a pokračoval v růstové trajektorii dokonce silněji než trh v EU, který v letních měsících rostl o 15,2 %, a to už dvanáctý měsíc v řadě. Další pozitivní zprávou prázdninových měsíců je i spuštění výroby druhé generace modelu KONA Electric nošovické automobilky Hyundai, která tak podpoří trend rostoucí nabídky elektrických vozidel vyrobených v Česku,“ říká Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Osobní vozidla
Od začátku letošního roku bylo do konce srpna vyrobeno 922 446 osobních vozidel, tedy meziročně o 17,1 % více než ve stejném období loňského roku. V letních měsících byl trend produkce ovlivněn termíny pravidelných celozávodních dovolených a neplánovanou, téměř měsíc trvající odstávkou kolínské Toyoty způsobenou nedostatkem plastových dílů. Ty automobilce dodává společnost Novares CZ Zebrak, jejíž skladovací a výrobní prostory zničil koncem srpna rozsáhlý požár. V červenci bylo vyrobeno 88 607 vozidel (+3,4 %), v srpnu pak v důsledku požáru 95 385 vozidel (-7,9 %). Celková produkce ve dvou letních měsících tak byla o 5 243 vozidel nižší (-2,8 %) než ve stejném období loňského roku.

Největší domácí automobilka Škoda Auto vyrobila ve svých tuzemských závodech v lednu až srpnu 576 703 osobních automobilů (+27,3 %). Elektrických vozů (BEV a PHEV) bylo vyrobeno 68 245, tj. 11,8 % z celkové produkce značky. Z toho bylo 56 697 vozidel bateriových a 11 548 vozidel plug-in hybridních.
V nošovickém závodě automobilky Hyundai bylo za prvních osm měsíců vyrobeno celkem 224 100 vozidel, tj. o 4,9 % víc než ve stejném období loňského roku. Z celkového počtu vozidel mělo 27 802 čistě elektrický a 19 340 plug-in hybridní pohon. Celkově tak elektrické vozy, vyrobené v nošovické automobilce tvoří 21 % z celkové produkce. Od poloviny srpna automobilka spustila výrobu druhé generace elektrického crossoveru KONA Electric, kterého má být do konce roku vyrobeno 21 000 kusů vozidel, v příštím roce pak půjde o dalších 50 000 vozidel. Je tedy patrné, že podíl elektrických vozidel vyrobených v Nošovicích bude v dalších měsících narůstat.

Z výrobní linky Toyoty Motor Manufacturing v Kolíně sjelo v tomto roce 121 643 automobilů, tedy o 153 vozidel více než ve stejném období minulého roku. Značný pokles výroby pak zaznamenala v polovině samotného měsíce srpna (a části září), kdy došlo k neplánovanému pozastavení výroby způsobené nedostatkem plastových dílů. V srpnu bylo vyrobeno o 8 834 vozidel méně (-66,9 %) než v loňském roce. Pozitivní zprávou je obnovení výroby, a to k dnešnímu pondělí 18. září 2023.

Autobusy
Výroba autobusů zaznamenala nepatrný meziroční pokles způsobený především objednávkovým charakterem výroby a z části i některými chybějícími komponenty. V prvních osmi měsících bylo v České republice vyrobeno celkem 3 149 autobusů, tedy o 212 méně (-6,3 %) než ve stejném období loňského roku. Ve vysokomýtském IVECO CR bylo vyrobeno 2 941 autobusů (-1,8 %), SOR Libchavy vyprodukoval celkem 198 autobusů (-41,4 %). Společnost KHMC zaměřující se na výrobu minibusů, vyrobila v daném období celkem 10 vozidel, tedy o 3 méně než v předchozím roce. V segmentu elektrických pohonů bylo za leden až srpen vyrobeno celkem 16 bateriových BEV autobusů, a to v libchavském závodě společnosti SOR.

Motocykly
Také tradiční výrobce motocyklů JAWA Moto zaznamenal osmiměsíční pokles výroby způsobený zejména nasycením trhu v minulém roce. V lednu až srpnu sjelo z výrobní linky tuzemské značky celkem 489 motocyklů (-63,5 %), v meziročním absolutním srovnání tedy o 850 motocyklů méně než v loňském roce.
Ing. Tomáš Jungwirth
manažer komunikace
jungwirth@autosap.cz