Erdogan láká Muska/Teslu, aby v Turecku vznikla nová továrna. Zájem má také na spolupráci u kosmických projektů

Vladimír Urbánek

Tento víkend se při příležitosti valného shromáždění OSN sešel turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s majitelem a šéfem elektroautomobilky Tesla Elonem Muskem a pozval jej, aby v Turecku postavil další výrobní závod. Automobilka zatím má 6 fungujících výrobních závodů, sedmý se buduje v Mexiku.

Podle agenturních zpráv vybídl Erdogan Muska také k úvahám nad možnou spoluprací v rámci kosmických programů SpaceX, Starlink a ohledně AI.

Podle zpráv Musk uvedl, že Turecko je nyní mezi nejžhavějšími kandidáty ohledně umístění případné další továrny.

Akcie Tesly od začátku roku posilují o cca 123%.

Turecko se v poslední době staví do role hlavní výrobní síly na křižovatkách mezi Evropou a Asií. V letech 2012 - 2022 stoupl podíl průmyslové produkce na celkovém HDP země o cca 19%. Do konce tohoto roku by to mělo být 21%. Výrazně se země například snaží v oblasti zbrojní produkce.

Turecká lira vůči dolaru od začátku roku oslabila již o cca 30%. Za posledních 5 let pak kumulovaná ztráta dosahuje úrovně cca 78%.

Vladimír Urbánek

V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.

Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.