Necelých 13 000 členů UAW vstoupilo do stávky ve 3 klíčových automobilových továrnách v USA

Vladimír Urbánek

Americká odborová unie United Auto Workers (UAW) oznámila, že cca 12 700 jejích členů vstoupilo ve 3 klíčových továrnách do stávky. UAW celkově zastupuje cca 146 000 zaměstnanců v automobilkách Ford, GM a Stellentis.

Stávka se týká továren, které produkují vysoce ziskové modely, které se navíc těší stále poměrně vysoké poptávce kupujících. Jedná se o provozy GM v Missouri 3600 stávkujících), Fordu v Michiganu (3300 stávkujících) a továrny Stellantisu v Ohiu (5800 stávkujících).

Odbory UAW vyjednávaly s automobilkami o nutném navýšení platů v rámci nové kolektivní smlouvy. Automobilky nabídly nejvyšší navýšení za poslední dekády, ale podle odborů byly návrhy automobilek stále nedostatečné.

Související zprávy:
Automobilka GM nabídla odborům UAW nejvyšší navýšení platů za poslední dekády. Pro odbory je to stále máloVladimír Urbánek

V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.

Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.