Automobilky: EK bude vyšetřovat čínské dotace na elektroauta, hrozí odveta

Research

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová včera oznámila, že úřady EU spustí vyšetřování státních dotací na výrobu elektromobilů v Číně. Důvodem je podle Leyenové fakt, že čínské automobilky razantně navyšují vývozy levných elektroaut do EU a evropské automobilky jim nemohou konkurovat.

Podle Bloombergu měly čínské modely podíl na prodejích elektroautEU loni 8 %, a ten by se měl do dvou let zdvojnásobit. Pokud by Evropská komise oznámila např. cla na importy elekroaut z Číny, riskovala by odvetné kroky čínské vlády vůči závodům evropských automobilek na tamním trhu. Např. BMWloni vytvořilo třetinu provozního zisku v Číně a z Číny dováží nezbytné komponenty pro některé elektrické modely.

Akcie evropských automobilek včera nejprve reagovaly růstem, než zisky odmazaly právě kvůli riziku obchodní odvety.

J&T BANKA, privátní a investiční banka úspěšných

Od roku 1998 nabízí služby a poradenství, které řeší nejen současné potřeby klientů, ale zohledňují i širší rodinné vztahy a delší časový horizont. Ochraňují majetek nejen před ekonomickými vlivy, ale i proti legislativním změnám a životnímu běhu. Zahrnují multigenerační správu majetku a nástupnictví, investiční poradenství, obchodování s cennými papíry, správu a strukturování majetku či služby life-style managementu. Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytuje specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic.

Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).

Více informací na: www.jtbank.cz