Jak vybrat správnou dětskou autosedačku pro bezpečnou jízdu?

Markéta Höfferová

Každé auto, když projde technickou kontrolou, je způsobilé k jízdě. Ale to neznamená, že do něj můžete nasednout i s celou rodinou a vyrazit na cestu – nebylo by to ani bezpečné, ani - přes všechna razítka v technickém průkazu - by to nesplňovalo požadavky zákona. I zdravý rozum by dostal na frak. 

Bez ohledu na zákon o silničním provozu je třeba před jízdou myslet na ty nejohroženější v autě, děti. Sedadla v autě jsou pro ně veliká, bezpečnostní pásy auta je nejistí dostatečně, naopak je ohrožují. Jejich tělesná konstituce je zranitelnější a náraz, který by dospělý ustál s malým zraněním, může být pro dítě fatální. Proto je jednoznačně nutné pro jejich bezpečnost je vždy poutat zásadně do dětské autosedačky odpovídající jejich věku, přesněji řečeno jejich váze a výšce tak, aby zabezpečovací prvky jistily dítě přesně tam, kde je to vhodné. 

Autosedačka F1000K SPARCO 1000KBL Každé dítě nižší než 150 centimetrů a zároveň lehčí než 36 kilogramů musí být při jízdě na všech typech komunikací upoutané do odpovídajícího typu autosedačky. Dětská sedačka musí splňovat atest ECE R44/4 a musí být v autě instalována podle návodu výrobce. 

Rozhodujícím kritériem pro výběr dětské autosedačky je váha dítěte, ta vymezuje vhodný typ sedačky, protože předurčuje velikost dítěte bez ohledu na jeho konkrétní věk. Samostatnou kategorií jsou nejmenší děti, které se nejčastěji převážejí v autosedačce typu vajíčko, které se (podle typu) upevňuje spíše proti směru jízdy.

Výška dítěte se u stejné hmotnosti může lišit podle stavby těla dítěte, je proto vhodné volit sedačku s nastavitelnou výškou opěrky hlavy, aby dítě mělo vždy krk a hlavu pod úrovní horní linie opěrky sedačky. Řečeno jednoduše – jakmile hlava dítěte dosahuje k hornímu okraji autosedačky a opěrku už nelze zvýšit, nebo případně hmotnost vašeho dítěte přesahuje deklarovanou váhovou kategorii dětské sedačky ve vašem autě, je nejvyšší čas pořídit novou sedačku.

U všech větších dětí, které by měly sedět v sedačce, je vždy lepší volit typ autosedačky s opěrkami, než pouhý podsedák – a to i u větších dětí. Jen autosedačka s opěrkami zaručí vedení bezpečnostních pásů správnými místy na těle dítěte tak, aby fungovaly v případě nárazu správně. A pásy by neměly být přetočené a vždy vést pevně kolem těla dítěte, takže třeba v zimě je lepší sundat dítěti bundu a délku pásů průběžně regulovat.

Výhodou autosedačky místo podsedáku je také možnost naklonění dozadu, pokud dítě usne, I v této poloze pak bezpečnostní prvky zůstanou plně funkční a pásy nevedou na nevhodné místo, třeba přes krk, pokud se dítě ve spánku sesune – v sedačce zůstane v žádoucí poloze a chráněno stále správným způsobem. 

K oblíbeným značkám, které splňují bezpečností požadavky, patří značka SPARCO. Například její typ autosedačky 1000KBL splňuje certifikát ECE R44/4 a je určen pro děti s váhou od 9 do 36 kg, má nastavitelné opěrky hlavy i opěrnou část a jistí dítě tříbodovým postrojem. Konstrukce váží 6,5 kg, upevňuje se bezpečnostním pásem a je kombinací plastu a oceli. 

Poutejte dítě do autosedačky vždy, i při krátké cestě, a pokud vaše dítě z autosedačky „vyrostlo“, neodkládejte pořízení odpovídajícího většího typu – je z čeho vybírat a je to důležité. V dětské autosedačce přece vezete to nejcennější, co máte!

Markéta Höfferová

Markéta se stará o BIG Experta již od doby krátce po jeho začátku - podílí se na něm již od roku 1994. V redakci Kurzy.cz pracuje od ledna 2008.

Kromě témat spojených s kapitálovými trhy se zajímá o kulturu (především výtvarné umění), historii a s nimi spojené osobnosti.