Auta jsou dnes chytrá, ale starat se o ně musíme my. Vyměnit třeba stěrače a doplnit kapalinu do ostřikovačů

Markéta Höfferová

Dnes se zdá, že auta směřují k autonomní existenci, skoro to vypadá, že z majitelů a řidičů se výhledově stanou téměř jen pasažéři. Od signalizace závad po určení cesty, přes couvání a parkování do neuvěřitelných škvír, kdy v některých případech i raději převezmou řízení, to vše už zvládají některé automobily samy. Vybrané modely už skutečně i samy řídí, a někteří majitelé to vidí jako technickou novinku, pokrok, který chtějí zažít, vyzkoušet, vlastnit.

Je to vlastně škoda, protože řídit a starat se o auto je pro spoustu lidí radost a potěšení, prostě koníček. Málokdo si sice dnes už „lehá pod auto“, pryč už je éra kutilů, kteří se o své plechové miláčky starali komplexně – to v dnešní době vyžaduje takové zázemí, diagnostiku a znalosti, které má buď odborník, anebo jen opravdu velmi nadšený amatér.

Jenže přes využití služeb odborného servisu i tak toho na vlastníka či uživatele auta zbývá celkem dost, co musí anebo může obstarat sám. A přes různé hlídací senzory a kamery bude pořád důležité, zda máte správně nastavená zrcátka, čisté sklo, abyste vůbec viděli, kam jedete. Máte dost kapaliny v ostřikovačích (a voda by to být skutečně neměla)? Signalizace závady sice může pomoci, ale zasáhnout musí člověk. Je nutné vidět na cestu, i když začne pršet, sněžit, nebo létat prach nebo pyl ze stromů a znečišťovat skla a znemožňovat výhled – to se při delší jízdě může stát velmi snadno. A pak i taková „drobnost“ jako stěrače, které si i řidič sám může vyměnit, jsou rozhodující pro bezpečnou jízdu. Protože pořád to bude člověk, který je odpovědný, a stále je to řidič, kdo vyhodnocuje situaci při jízdě v celé její šíři, a sledovat, co se děje před a okolo auta prostě musí.

Víte vůbec, kdo stěrače vymyslel? Kupodivu to nebyl ani pan Daimler, ani pan Ferrari, ale jedna Američanka, Mary Andersonová, a patentovala si ruční stěrače už v roce 1903. Moc se to neujalo, úspěšnější byly až ty automatické, ale pořád byly spíše luxusem. Běžnou součástí výbavy automobilů se staly až mnohem později a dnes je považujeme za samozřejmost. Jenže při dnes běžné rychlosti jízdy je potřeba situaci přehlédnout a vyhodnotit ve vteřinách, ničím nerušený výhled z auta je prostě nutnost, a právě stěrače to dokáží zajistit. Ale jen stěrače v kondici: když stírací lišty bez deformace správně přiléhají, guma stěračů není zteřelá, opotřebovaná, poškozená, s fungujícím ostřikováním správně směřujícím na přední sklo. Závadou může trpět i samotná konstrukce stěrače, může být opotřebená, uvolněná, nebo zkorodovaná, a potom nemohou stěrače dobře pracovat.


Co jsou to vlastně stěrače? Kovová ramena, na osobním autě obvykle dvě na předním skle (a často jedno na zadním skle, případně doplněné vyhříváním), s přítlačnou pružinou pro přiléhání ke sklu, doplněné gumovými stěrkami, které jsou v přímém kontaktu se sklem. Dají se odklopit pro usnadnění opravy a čištění skla i stěračů samotných. Jsou především určeny ke stírání vody ze skla za jízdy a tím ke zlepšování výhledu za nepřízně počasí, ale pomohou samozřejmě i při sněžení, zašpinění předního skla prachem nebo pylem. Tady je ale už nutné ostřikování, protože samotné stěrače použité v takové situaci „nasucho“ mohou jednak poškodit čelní sklo a jednak se můžou poškodit i samotné stěrače.

Určitě není v pořádku, když se stěrače po skle pohybují trhaně, vydávají divné a nepříjemné zvuky, a na sklech po použití stěračů zůstávají nestejnoměrně navlhčené nebo špinavé oblasti, či dokonce škrábance. To může být správný čas stěrače vyměnit.

Obvykle stačí se na stěrače pořádně podívat, abychom odhalili příčinu jejich špatného fungování. Může pomoci i jen očištění stěračů, pokud na nich nevidíte evidentní poškození. Pak také vyzkoušejte, jak stěrače přiléhají a můžete zkusit dotykem, zda se guma stěrače nejeví ztvrdlá nebo naopak zteřelá.

Důvodem, proč stěrače dosloužily, může být jejich stáří, opotřebení a dlouhé používání. Nebo také znečištění nebo deformace listů stěrače. Stěrače se také mohly poškodit, pokud byly spuštěné při příliš vysoké rychlosti jízdy, nebo pokud jely „nasucho“, protože trysky s ostřikováním skla nefungovaly nebo nebyly správně natočené. Nebo jste je v zimě pustili dříve, než se sklo zahřálo. Také pokud byl na skle olej, nebo naopak jste ostřikovali pouze vodou při teplotě pod nulou… ani to nedělá stěračům dobře.

Je-li potřeba vyměnit stírací lištu nebo jen gumičky, není to obtížné. Zvolit pro vaši značku, model a typ vozu konkrétní výrobek není těžké, vy musíte vědět, zda je třeba vyměnit jeden list stěrače na straně řidiče či na straně spolujezdce, nebo se rozhodnete vyměnit oba, nebo se jedná o stěrač na zadním okně. E-shop vás výběrem provede a případně můžete i konzultovat prostřednictvím chatu. Jestli jste výměnu sami nikdy ještě nedělali, můžete si najít videonávod, ten vás výměnou provede.