Poptávka po luxusních zánovních vozech meziročně stoupla o 15 %. Tři čtvrtiny z nich jsou maximálně pět let starých, téměř pětina Kodiaqy

AAA Auto

Čtvrtinu celkové poptávky české Mototechny, která se zaměřuje na prodej zánovních a prémiových automobilů téměř všech automobilek, tvoří luxusní vozy. Za první čtyři měsíce letošního roku prodala o 15 % luxusních aut více než vloni za stejné období. Největší zájem je o českou značku Škoda s modely Kodiaq nebo Superb. Vyplynulo to z prodejní analýzy skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter Mototechna a AAA AUTO.

„Poslední dva roky pozorujeme napříč všemi zeměmi, kde působíme nejen se značkou Mototechna, ale i se značkou AAA AUTO, rostoucí zájem o mladé luxusnější modely aut. Stejně jako v jiných segmentech jde nejčastěji o koncernové vozy. Hlavním důvodem zvýšeného zájmu je to, že prémiové vozy si zachovávají silnější motory. Vozy v nižší a nižší střední třídě jsou častěji vyráběny s motory o nižším objemu. Zároveň v kategorii luxusních automobilů roste poměr těch, které mají nějaký druh elektropohonu,“ uvedl Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings. Jen v české Mototechně se za první čtyři měsíce roku 2023 prodalo o 15 % více prémiových automobilů než v předchozím roce. „Většina těchto automobilů je velmi mladých. Jen 13 % je starších pěti let. Nadpoloviční většina aut je maximálně dva roky starých,“ doplnil Vaněček.

Téměř třetinu (30,3 %) luxusnějších aut prodaných v Mototechně tvoří Škodovky, 15,7 % Mercedes, 8,7 % BMW a 6,7 % Volkswagen. Největší zájem je o model Škoda Kodiaq (17,6 %), u kterého meziročně poptávka narostla o čtyřicet procent. „Zvýšený zájem o tento model bohužel úplně nekoresponduje s nabídkou na celém českém trhu, kde bylo inzerováno meziročně jen o sedmnáct procent více Kodiaqů. Přesto je trend oproti předešlým třem letem spíše pozitivní a nabídka se postupně mírně rozšiřuje napříč všemi segmenty,“ upozornil Petr Vaněček. Zvýšený zájem eviduje Mototechna i u druhého nejoblíbenějšího modelu Škoda Superb, který tvoří 6,6 % z celkových prodejů prémiových aut. Za skokana v popularitě by se dal považovat Volkswagen Arteon, kterého se prodává meziročně více než dvojnásobek. Drtivá většina zákazníků (82,8 %) jsou muži, nejčastěji ve věku čtyřicet až padesát let (40,3 %). Zajímavostí také je, že 43 % prémiových aut si kupují firmy.

Nejprodávanější modely prémiových aut v Mototechně v roce 2023

1.

Škoda Kodiaq

6.

BMW X6

2.

Škoda Superb

7.

Toyota RAV 4

3.

Ford Tourneo Custom

8.

Audi Q7

4.

Škoda Octavia

9.

Ford Ranger

5.

BMW X5

10.

Volkswagen Arteon

 

AURES Holdings

Skupina AURES Holdings letos slaví již 30 let na trhu. Provozuje síť téměř šedesáti poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku, v Německu a v Nizozemsku. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,8 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama.

Společnost se pravidelně umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a vloni v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy.

Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Více informaci na: www.auresholdings.eu