Velké technické průkazy končí. Jak půjde sjednat pojištění bez "techničáku"?

Jitka Vondroušková

Ministerstvo dopravy informovalo o několika změnách, které má přinést novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Jednotlivé změny začnou platit postupně během roku 2023 nebo začátkem roku 2024. Zde je přehled toho hlavního, co se letos pro řidiče mění.

Konec skladování velkých technických průkazů

Velké techničáky přestanou (pro nová auta) platit v lednu 2024. Novela zákona je ruší, nově se vše bude koncentrovat pouze do malých technických průkazů. Ty se rozšíří o několik typů údajů. Jenže co zbytek informací, které jsou podstatné jak ke sjednání pojištění na auto, tak k ověření historie při prodeji/koupi vozu ojetého?

Ty budou dostupné elektronicky, třeba v notebooku nebo v mobilu. K načtení dat bude stačit zadat číslo registračního dokladu nebo VIN kód vozidla. Díky tomuto posunu budou údaje z velkého techničáku vždycky po ruce.

A vzhledem k elektronizaci se dá předpokládat, že pro účely srovnání povinného ručení a/nebo havarijního pojištění už brzy nebudete muset zadávat údaje o svém vozidle ručně - z databáze se do srovnávače přenesou automaticky, právě na základě zadání čísla dokladu či VIN kódu.

Od 1. 3. 2023 se již k novým vozidlům nevystavuje čistopis technického průkazu. Pro starší auta bude změna postupná, povinné návštěvy úřadu ministerstvo zatím neplánuje. Současný scénář počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se odeberou oba doklady a místo nich se vystaví jen jeden doklad nový.

Evidenční kontrola je teď na 1 rok

Donedávna se vystavovalo potvrzení z evidenční kontroly s jednoměsíční platností. Od ledna 2023 je tomu jinak - platnost se prodloužila na 12 měsíců. Digitalizace postupuje i tady, proto už není nutné předkládat protokol o provedení evidenční kontroly při zápisu vozidla, ani při změně vlastníka či provozovatele. Digitální systémy státu si tyto informace předají mezi sebou automaticky.

Snazší rezervace registrační značky

Ministerstvo dopravy informovalo i o změnách u registračních značek. „Jednodušší bude i rezervace registrační značky. Od 1. března si zájemci budou moci zarezervovat značku už 1 měsíc před registrací vozidla. Tím usnadníme práci a ušetříme čas například autodopravcům, kteří si zařizují všechny formality spojené se zařazením nového auta do svých flotil. Dobrou zprávu máme i pro držitele registračních značek na přání. K 1. 3. se též prodlužuje rezervace značky na přání při uložení značky na úřadu obce s rozšířenou působností, a to z 3 měsíců na 6.“

 

Milovníky veteránů potěší jednodušší registrace historických vozidel 

Od prvního září 2023 nabude účinnosti další balík změn, tentokráte se budou týkat veteránů. Veterány budou moci jejich noví majitelé registrovat nejen v místě svého bydliště, ale i na 14 úřadech obcí s rozšířenou (krajských městech). A v Kolíně.

Lhůta pro testování historického původu vozidel a jejich technického stavu se prodlouží na 5 let. Technická prohlídka bude probíhat s ohledem na tři nově stanovené kategorie veteránů: novodobá historická vozidla (od 1. 7. 1972), poválečná vozidla (od 1. 7. 1953 – 30. 6. 1972) a předválečná a válečná vozidla (do 30. 6. 1953).

Nejstarší vozy budou na stanicích technické kontroly prohlíženy s přihlédnutím k různému stupni technického pokroku (vzhledem k času uvedení do provozu). Podrobnosti ke změnám v registraci veteránů najdete v našem dalším článku.

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.