Ceny náhradních dílů za 8 let o 44 % dražší

Motoristé mají za to, že vysoké ceny komponentů a náhradních dílů pro osobní automobily jsou dány současnou krizí. Tedy něco, co je novinkou, nepříjemnou, ale jen dočasnou situací. Jenže…

Ve skutečnosti tomu tak není. Německá asociace pojišťoven GDV nabídla údaje za posledních 8 let, tedy od roku 2013 do 2021, a výsledek zaskočil i je samotné. Za ony roky, tedy nikoliv nyní, letos, vzrostly ceny náhradních dílů v průměru o 44 %. To žádná krize s nedostatkem železa, pryže, gumy, čipů a podobně vůbec nebyla. Přičemž některé díly, jako například světlomety zdražily až o 67 %.

Jistě, světlomety s novou elektronikou, nárazníky se senzory a podobně jsou dražší, ale vždyť průměrný věk osobních autEvropě je někde okolo 8 let a v ČR dokonce přes 15 let, takže jaképak moderní technologie? Německá asociace GDV je názoru, že takovýto růst cen za poslední roky je neospravedlnitelný. Z jedné strany je viníkem praktický monopol automobilek na dodávky náhradních dílů autorizovaným servisům. Stejně jako obecná politika automobilek, která zní: Na malých vozech jednotliví dealeři osobních aut nevydělávají, na těch střední kategorie jen málo, takže to musí „dohnat“ servisy. A ty se také o to „snaží“ dalším a dalším zdražováním. Motorista stejně nakonec musí vše zaplatit.       

Asistenční služby pro motoristy, dopravní informace, dálniční kupóny, autoškoly, turistické informace, cestování.

ÚAMK je ryze českým poskytovatelem asistenčních služeb s největší tradicí v poskytování asistenčních služeb v České republice s přímým napojením na mezinárodní sítě prestižních automotoklubů sdružených v sítích FIA (Fédération Internationale de L´Automobile) a ARC Europe, prostřednictvím, kterých zajišťuje kvalitní asistenční služby kdekoliv v Evropě i ve světě.

Více na: www.uamk.cz