Škoda Auto se chystá vstoupit na vietnamský trh

Automobilový trh v jihovýchodní Asii zažívá v posledních letech nebývalý boom. Na tyto nové příležitosti se rozhodla reagovat také největší českáautomobilka. Pro svůj vstup na trhy zemí ASEAN si Škodovka vybrala Vietnam, s nímž má Česko dlouhotrvající nadstandardní vztahy.

Ilustrační foto Shutterstock

Delegace Škody Auto navštívila Vietnam letos v listopadu. Proběhla jednání s představiteli vlády, provincie Quang Ninh a s potenciálními partnery ze soukromé sféry. Automobilka získala ve Vietnamu ujištění z nejvyšších vládních míst o plné podpoře. V doprovodu velvyslance České republiky ve Vietnamu Vítězslava Grepla jednala delegace Škody Auto s vedením vietnamského ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva financí a ministerstva plánování a investic. Delegace byla přijata rovněž předsedou lidového výboru provincie Quang Ninh. Zástupci Škody Auto měli možnost projednat aktuální vývoj na vietnamském automobilovém trhu a perspektivy budoucí spolupráce také s představiteli Asociace automobilového průmyslu Vietnamu, Asociace automobilových subdodavatelů a vedením Eurocham

Škoda Auto plánuje zahájit dovoz svých vozů do Vietnamu již v příštím roce. Zároveň s dovozem svých nejnovějších modelů vyráběných v Evropě bude zahájena výstavba výrobního závodu ve Vietnamu. První vozy by tak mohly sjet z výrobní linky v provincii Quang Ninh už na konci roku 2023. Vietnamský trh s téměř 100 miliony obyvatel by se tak měl stát pro českého výrobce automobilů vstupní branou na mnohem atraktivnější trh zemí ASEAN, sdružující celkem deset zemí v zóně volného obchodu s více než 600 miliony potenciálních zákazníků.

David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji

Zástupci Škoda Auto jednali ve Vietnamu i na tamním ministerstvu průmyslu a obchodu. Foto Velvyslanectví ČR v Hanoji


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.