Prodej elektronických dálničních známek platných pro Českou republiku

POZOR - prodej elektronických dálničních známek platných pro Českou republiku

19.11.2021 / 13:56 | Aktualizováno: 19.11.2021 / 16:02

Velvyslanectví ČR ve Varšavě tímto informuje o zjištěných skutečnostech týkajících se prodejů elektronických dálničních známek platných pro Českou republiku. Tyto informace mohou být důležité pro cestující kupující elektronické dálniční známky.

Od ledna letošního roku platí v Česku elektronické verze dálničních kuponů pro osobní motorová vozidla do 3,5 tuny. K dispozici je roční, třicetidenní a desetidenní varianta.

Odpovědné orgány ČR hohužel v souvislosti s jejich prodejem zaznamenali neférové až nezákonné jednání ve smyslu požadovaných cen ze strany prodejců.

Ceny všech druhů dálničních známek jsou pevně dané a vychází ze zákona.

Roční (respektive třistašedesátipětidenní) = 1 500 ; eko cena = 750

Třicetidenní = 440 ; eko cena = 220

Desetidenní = 310 ; eko cena = 155

Žádný prodejce je tedy nesmí prodávat za vyšší cenu, aniž by zákazníka na toto upozornil. Dálniční známky mají navíc své oficiální prodejní kanály, k těm patří výhradně:

  • E-shop na webu eDalnice.cz
  • Pobočky státního podniku Česká pošta
  • Síť čerpacích stanic EuroOil, patřící státnímu podniku ČEPRO
  • Kiosky umístěné u hraničních přechodů před nájezdy na zpoplatněné pozemní komunikace

Jiní oficiální distributoři nejsou. Bohužel se objevili prodejci, kteří sice prodávají dálniční známky za uvedené ceny, ale účtují si k nim často nemalé manipulační poplatky. Takovýto postup sice není v rozporu se zákonem, pro motoristy je ovšem značně nevýhodný.

Jednoznačně nezákonná je pak druhá oblast neoficiální distribuce. Na různých serverech (např. Vignette-Tschechien.de či Vignette-Tschechien.at) jsme zaznamenali prodeje za vyšší než zákonem dané ceny. Zároveň uvedené servery nabízely i dálniční známky pro motocykly. V České republice žádné takové známky neexistují, protože jednostopá vozidla jsou od dálničních poplatků osvobozena. V uvedené věci již odpovědné orgány ČR podnikají příslušné právní kroky.

V obou případech je také možné, že motorista neobdrží potvrzení o nákupu, které je důležité pro správu známky a doklad, že úhrada byla provedena. Bez tohoto potvrzení je dokonce možné, že podvodný prodejce úhradu pro motoristu ani nezrealizoval.

Na základě výše uvedeného doporučujeme věnovat nákupu dálniční známy ČR patřičnou pozornost.