Jaké provozní kapaliny potřebujete pro zdravý život vašeho auta?

InzerceREKLAMA

Benzín či nafta není to jediné, co vaše auto potřebuje k životu. Víte, bez kterých provozních kapalin se neobejde? Máte je všechny?

V souvislosti s autem řešíte jen povinnou výbavu, správné gumy nebo povinné ručení či havarijní pojištění? Pak si na seznam přidejte ještě provozní kapaliny. Pravidelnými kontrolami jejich stavu můžete zabránit zbytečnému poškození vozu.

1. Motorový olej

Jízda bez motorového oleje může mít za následek fatální zadření motoru. Proto byste měli množství oleje pravidelně hlídat a v případě potřeby jej ihned doplnit.

2. Brzdová kapalina

Jak už název napovídá, brzdová kapalina je zodpovědná za správné fungování brzd. Na rozdíl od oleje by v autě neměla nijak výrazně ubývat. Pokud se tomu tak děje, neotálejte s návštěvou servisu.

Příčinou špatného fungování brzd může být také příliš stará brzdová kapalina (3 roky a více). Její výměna je však úkol pro zkušeného automechanika.

3. Chladicí kapalina

Chladicí kapalina zabraňuje přehřívání motoru. Jde o speciální směs destilované vody a chladicích látek, která kromě toho, že odvádí teplo od motoru do chladicího systému, chrání okolní komponenty před rzí nebo popraskáním.

4. Olej do posilovače řízení

Pokud nejste hrdým majitelem auta z minulého století, váš vůz má pravděpodobně posilovač řízení. Jeho správné fungování závisí na hydraulickém oleji. Nedostatek oleje se projeví hlavně těžkým otáčením volantu, ale může způsobit i vážnější poškození mechanismu posilovače.

5. Směs do ostřikovačů

Směs do ostřikovačů není pro chod vašeho auta tak stěžejní jako výše zmíněné kapaliny. Dokáže ale výrazně zvýšit komfort i bezpečnost jízdy. Špinavé sklo, přes které sotva vidíte, může mít za následek nejen tučnou pokutu od policistů, ale i nebezpečnou autonehodu, která vás bez havarijního pojištění může stát nemalé peníze.

Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.