Jak vybrat vůz na internetu (a nenaletět podvodníkům)?

InzerceREKLAMA

Pokud nemáte na účtu dostatek financí na nákup nov ého automobilu, můžete si za výrazně nižší částku pořídit ojetinu. Zapomeňte ale na zdlouhav é návštěvy bazarů – nabízená vozidla si dnes pohodlně prohl édnete na internetu. Jak při výběru vozu postupovat a na co si dát pozor, abyste neskočili na lep nepoctiv ému prodejci?

Nákup vozu je v současnosti poměrně nákladnou záležitostí: ceny ojetých automobilů stoupaly již během roku 2020 a tento trend nejspíš hned tak nepoleví. K nárůstu cen přispívá tlak na snižování emisí, poptávka převyšující nabídku i nedostatek materiálů pro výrobu nových vozidel.

Přesto dává mnoho kupujících ojeté mu vozu přednost. Hlavní výhodou totiž nadále zůstává pořizovací cena. Použitý vůz seženete za zlomek původní hodnoty, a tak si obvykle vystačíte i s úsporami, které si odkládáte na běžný účet, aniž byste museli žádat o půjčku v bance.

Díky vzrůstající popularitě internetových nákupů je navíc možné obhlédnout prodávané vozy z pohodlí domova, stačí vám připojení k internetu. Jenže i při online nakupování čekají na zákazníky netušené nástrahy. Máme pro vás 4 praktick é tipy, na co se při výběru vozidla zaměřit, abyste nenaletěli šejdířům a nepoctivým obchodníkům.

1. Prostudujte si poskytnut é informace o vozidle

Prvotním varovným signálem, že s vozem nemusí být všechno v pořádku, je nedostatek informací v inzerátu. Čestný prodejce vám vždy poskytne:

  • podrobnosti o vozidle (např. typ vozidla, VIN, rok výroby, počet najetých kilometrů atp.),
  • detailní fotografie (přední a zadní část vozu, detaily interiéru, motoru atp.),
  • informaci o ceně (pokud cena na stránce úplně chybí, ztrácí inzerce poněkud smysl, nebo přinejmenším působí podezřele),
  • telefonický kontakt (pro rychlejší komunikaci, záleží však na možnostech dané ho webu).

Pokud váš zájem o vůz navzdory chybějícím údajům trvá, sepište si na papír, co všechno potřebujete vědět, a vyptejte se majitele na vešker é detaily.

2. Vyžádejte si potřebn é dokumenty

Požádejte zejména o technický průkaz a důkladně si jej prostudujte. Na přední straně velkého technického průkazu naleznete informace nejen o provozovateli, ale také o majiteli vozidla.

Důležitým údajem je také „rodné číslo vozu“, tedy tzv. VIN k ód, který se mus í shodovat s údajem v předloženém technickém průkaze. Neváhejte prodávajícího požádat také o servisní knížku, kde by měly být v reálném čase zaznačeny provedené servisní úkony nebo doplnění oleje.

3. Zajímejte se o vybavení vozu

Nemá vozidlo na první pohled žádnou závadu? Pozorný průzkum interiéru napoví. Stačí pátrat po drobnostech – podle identifikačního čísla skel například zjistíte, zda jsou skla původní, nebo došlo k jejich výměně. Pokud se tak stalo, informujte se, z jakého důvodu.

4. Prověřte si vlastníka vozu

Je inzerující skutečným majitelem, nebo pouze držitelem vozu? Ve druhém případě není prodejce právoplatným vlastníkem vozu, pouze jej využívá pro své potřeby. Automobil může patřit leasingové společnosti nebo třeba členovi rodiny, který dost možná ani netuší, že jeho auto nabízí příbuzný k prodeji. Proto se vždy zajímejte, komu vozidlo doopravdy patří.

A jedno doporučení závěrem: pokud máte možnost, vezměte s sebou na prohlídku vozu automechanika. Zkušený profesionál uvidí na první pohled to, co může laikovi opakovaně uniknout.

Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.