Čínský ministr: Čína má moc výrobců elektromobilů, zapracujeme na konsolidaci


Čínský ministr průmyslu a nových technologií Xiao Yeqing uvedl, že jeho země má příliš mnoho výrobců elektormobilů (EV) a vláda podpoří proces konsolidace. Akcieautomobilek Xpeng, BYD a Nio v reakci na zprávu klesly o cca 2%.

Podle ministra bude muset Čína zapracovat na větší podpoře nového sektoru především s ohledem na rozšíření sítě nabíjecích stanic a také v podpoře šíření elektromobility ve venkovských oblastech.

Ministr také naznačil, že jeho úřad usilovně pracuje na alternativních řešeních pro řešení problémů s dodávkami čipů.

Mezi hlavní producenty EV v zemi patří automobilky Xpeng, Nio a BYD, ale v širším měřítku je na sektor navázáno aktuálně cca 321 000 podnikatelských subjektů a jen od začátku roku se jejich počet zvýšil o 81 000 subjektů.

Čína chce do roku 2025 zajistit, aby se prodeje EV na celkových prodejích podílely z 20%. Podle ministra je celý sektor značně rozdrobený a roztříštěný a bude potřebovat podporu směrem k posilování a růstu podniků.

V prvním pololetí investoři poskytli sektoru EV celkem cca 12,7 mld. USDinvestic, které zamířily do cca 50 projektů spjatých s novým sektorem. Podle statistik největší podíl investic šel do automobilky BYD podporované Warrenem Buffettem. Do sektoru se tlačí také velké firmy z jiných sektorů jako například Huawei, Baidu a Xiaomi.

Akcie Nio v roce 2020 rostly o 1000%. Od začátku letošního roku titul zatím ztrácí 22%. Akcie Xpengu oslabují letos o 10%.