SAP: V lednu klesla produkce aut o 12%


V lednu bylo v ČR vyrobeno necelých 105 tisíc automobilů, což bylo meziročně zhruba o 12 % méně. Hlavním důvodem je pokles zahraniční poptávky způsobený dopady koronavirové pandemie (především výraznou nejistotou). Vliv mají nicméně i výpadky některých subdodávek (především dovozu čipů).Zdroj: Autosap

Podle agentury Reuters pozastavila i nyní v únoru Škoda některé směny z důvodu pokračujícího nedostatku některých dílů.

Z našeho pohledu nejdou aktuální data výrazně proti naší prognóze, ačkoliv mírné riziko směrem dolů představují. Pro první čtvrtletí čekáme utlumený vývoj ekonomické aktivity a oživení až ve druhém.

I přesto ale budeme v nové prognóze, kterou zveřejníme zhruba za tři týdny (čekáme nyní na zveřejnění dat složek HDP) posouvat pravděpodobně růst HDP pro letošek směrem dolů. Hlavním důvodem budou ale výrazně lepší než očekávaná data vývoje HDP za loňský rok, která sama o sobě implikují pro letošek menší tempo růstu.

Jiří Polanský

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz